NSI Nordisk Svets & Installationsteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 160 723 | 732 232 | 294 262 | 220 376 | 99 017 | 36 940 | 31 032 | 24 556 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 080 | 153 900 | 634 436 | 580 436 | 616 436 | 554 874 | 390 874 | 326 874 |
| Summa tillgångar | 1 221 803 | 886 132 | 928 698 | 800 812 | 715 453 | 591 814 | 421 906 | 351 430 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 85 624 | 88 124 | 273 201 | 32 946 | −1 | 39 999 | 39 999 | 38 972 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 85 624 | 88 124 | 273 201 | 32 946 | −1 | 39 999 | 39 999 | 38 972 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 296 100 | −168 171 | 27 489 | 112 368 | −52 412 | −103 638 | −69 908 | −69 449 |
| Summa eget kapital | 1 136 179 | 798 008 | 655 497 | 767 866 | 715 454 | 551 815 | 381 907 | 312 458 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 515 005 | 1 641 496 | 615 991 | 270 948 | 21 000 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | 380 140 | −167 739 | 27 489 | 113 488 | −52 418 | −103 738 | −70 090 | −69 511 |
| EBITDA | 403 280 | −160 559 | 91 489 | 177 488 | 11 582 | −39 738 | −6 090 | −5 511 |
| Resultat före skatt | 379 623 | −168 171 | 27 489 | 113 488 | −52 412 | −103 638 | −69 908 | −69 449 |
| Årets resultat | 296 100 | −168 171 | 27 489 | 112 368 | −52 412 | −103 638 | −69 908 | −69 449 |
| Personalkostnader | 451 137 | 552 632 | 0 | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 23 140 | 7 180 | 64 000 | 64 000 | 64 000 | 64 000 | 64 000 | 64 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 170 000 | 170 000 | 100 000 | 60 000 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: NSI Nordisk Svets & Installationsteknik AB
Översikt
NSI Nordisk Svets & Installationsteknik AB (org.nr 556870-6930) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 69 449 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 351 430 kr och det egna kapitalet 312 458 kr (soliditet 88,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.