Erssons Rör ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 392 238 | 361 979 | 227 376 | 193 172 | 326 465 | 436 501 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 125 116 | 99 230 | 73 344 | 47 458 |
| Summa tillgångar | 392 238 | 361 979 | 352 492 | 292 402 | 399 809 | 483 959 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 56 445 | 99 822 | 85 505 | 100 748 | 122 682 | 159 893 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 109 795 | 153 172 | 85 505 | 100 748 | 122 682 | 159 893 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 122 733 | 51 364 | 158 180 | 4 667 | 85 473 | 146 939 |
| Summa eget kapital | 282 443 | 208 807 | 266 987 | 191 654 | 277 127 | 324 066 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 267 943 | 1 408 275 | 1 551 848 | 1 138 296 | 1 567 284 | 1 593 352 |
| Rörelseresultat | 156 989 | 65 723 | 147 266 | 7 139 | 107 028 | 187 444 |
| EBITDA | — | — | 151 580 | 33 025 | 132 914 | 213 330 |
| Resultat före skatt | 156 720 | 65 681 | 200 586 | 7 213 | 107 649 | 187 500 |
| Årets resultat | 122 733 | 51 364 | 158 180 | 4 667 | 85 473 | 146 939 |
| Personalkostnader | 506 696 | 589 437 | 592 022 | 640 831 | 643 758 | 656 157 |
| Avskrivningar | — | — | 4 314 | 25 886 | 25 886 | 25 886 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 80 000 | 0 | 100 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Erssons Rör AB
Översikt
Erssons Rör AB (org.nr 556856-4305) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 593 352 kr, vilket är 1,7 % mer än året innan (1 567 284 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 146 939 kr (9,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 593 352 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 483 959 kr och det egna kapitalet 324 066 kr (soliditet 67,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.