MA Construction ABAktiv

556838-2229AktiebolagRegistrerat 2011VALLENTUNA

Finansiell översikt

2 416 232 kr−17,7%
Omsättning 2025
−4,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20232 222 414 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning2 877 5712 081 4972 738 9252 936 0472 416 232
Årets resultat416 35472 126379 568−194 250400 097
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 246 6281 943 5442 356 9401 964 8142 303 033
Summa skulder86 408−101 30284 52660 650−1 227
Summa eget kapital2 160 2202 044 8462 272 4141 904 1642 304 260
Anställda22222
Föreslagen utdelning——2 222 41400

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: MA Construction AB

Översikt

MA Construction AB (org.nr 556838-2229) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2011 och har funnits i 15 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 416 232 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (2 936 047 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 400 097 kr (16,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 208 116 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 303 033 kr och det egna kapitalet 2 304 260 kr (soliditet 100 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.