Prima Vård Strängnäs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 10 706 150 | 10 746 757 |
| Summa anläggningstillgångar | 577 907 | 406 775 |
| Summa tillgångar | 11 284 000 | 11 154 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 10 510 769 | 10 380 243 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 10 510 712 | 10 380 711 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −25 384 | 1 |
| Summa eget kapital | 773 288 | 773 289 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 34 525 000 | 34 860 000 |
| Rörelseresultat | 6 219 686 | 5 455 256 |
| EBITDA | 6 370 879 | 5 626 387 |
| Resultat före skatt | −25 384 | 1 |
| Årets resultat | −25 384 | 1 |
| Personalkostnader | 17 907 724 | 19 172 366 |
| Avskrivningar | 151 193 | 171 131 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 20 | 20 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Prima Vård Strängnäs AB
Översikt
Prima Vård Strängnäs AB (org.nr 556794-0167) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 34 860 000 kr, vilket är 1,0 % mer än året innan (34 525 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 20. Nettoomsättningen per anställd var 1 743 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 154 000 kr och det egna kapitalet 773 289 kr (soliditet 6,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.