Premicare Härnösand ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 7 662 318 | 14 037 150 |
| Summa anläggningstillgångar | 180 790 | 201 003 |
| Summa tillgångar | 7 843 000 | 14 238 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 7 722 761 | 14 117 806 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 7 722 653 | 14 117 653 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 346 | 0 |
| Summa eget kapital | 120 347 | 120 347 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 98 349 000 | 100 740 000 |
| Rörelseresultat | 566 249 | 4 038 486 |
| EBITDA | 701 881 | 4 188 798 |
| Resultat före skatt | 15 000 | 0 |
| Årets resultat | 346 | 0 |
| Personalkostnader | 35 568 834 | 38 122 396 |
| Avskrivningar | 135 632 | 150 312 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 47 | 44 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Premicare Härnösand AB
Översikt
Premicare Härnösand AB (org.nr 556396-1936) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1990 och har funnits i 36 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 100 740 000 kr, vilket är 2,4 % mer än året innan (98 349 000 kr). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 44 (året innan: 47). Nettoomsättningen per anställd var 2 289 545 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 238 000 kr och det egna kapitalet 120 347 kr (soliditet 0,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.