Vårdcentralen Aroma ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 12 189 160 | 11 471 848 |
| Summa anläggningstillgångar | 425 988 | 293 688 |
| Summa tillgångar | 12 615 148 | 11 765 536 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 10 445 815 | 9 596 203 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 10 445 815 | 9 596 203 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 621 316 | 0 |
| Summa eget kapital | 2 169 333 | 2 169 333 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 63 827 000 | 60 862 000 |
| Rörelseresultat | 2 785 330 | 3 462 927 |
| EBITDA | 2 944 836 | 3 651 353 |
| Resultat före skatt | 815 021 | 0 |
| Årets resultat | 621 316 | 0 |
| Personalkostnader | 20 986 929 | 18 017 825 |
| Avskrivningar | 159 506 | 188 426 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 30 | 24 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Vårdcentralen Aroma AB
Översikt
Vårdcentralen Aroma AB (org.nr 556791-3636) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 60 862 000 kr, vilket är 4,6 % mindre än året innan (63 827 000 kr). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 24 (året innan: 30). Nettoomsättningen per anställd var 2 535 917 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 765 536 kr och det egna kapitalet 2 169 333 kr (soliditet 18,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.