Lerum Ö 10:83 AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 027 814 | 870 560 | 855 798 | 804 692 | 1 146 711 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 380 719 | 5 244 791 | 5 034 862 | 4 808 934 | 4 633 006 |
| Summa tillgångar | 6 408 533 | 6 115 351 | 5 890 660 | 5 613 626 | 5 779 717 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 307 750 | 242 283 | 368 167 | 320 340 | 379 349 |
| Långfristiga skulder | 5 800 000 | 5 630 000 | 5 437 499 | 5 147 495 | 4 857 491 |
| Summa skulder | 6 107 750 | 5 872 283 | 5 805 666 | 5 467 835 | 5 236 840 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 98 423 | 42 284 | −58 074 | 60 798 | 442 086 |
| Summa eget kapital | 300 783 | 243 068 | 84 994 | 145 791 | 542 877 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 606 000 | 634 000 | 654 000 | 756 000 | 765 000 |
| Rörelseresultat | 235 804 | 204 925 | 240 171 | 352 689 | 353 426 |
| EBITDA | 461 732 | 430 853 | 466 099 | 578 617 | 579 354 |
| Resultat före skatt | 123 956 | 53 245 | −58 074 | 61 378 | 556 652 |
| Årets resultat | 98 423 | 42 284 | −58 074 | 60 798 | 442 086 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 225 928 | 225 928 | 225 928 | 225 928 | 225 928 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lerum Ö 10:83 Aktiebolag
Översikt
Lerum Ö 10:83 Aktiebolag (org.nr 556693-7198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2005 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Stenkullen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 765 000 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (756 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 442 086 kr (57,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 779 717 kr och det egna kapitalet 542 877 kr (soliditet 9,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.