JAN Steel of Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 328 598 | 241 276 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 161 163 | 14 441 828 |
| Summa tillgångar | 14 489 761 | 14 683 104 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 5 507 003 | 7 694 137 |
| Långfristiga skulder | 7 125 000 | 6 625 000 |
| Summa skulder | 12 632 003 | 14 319 137 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 481 644 | 306 209 |
| Summa eget kapital | 1 857 758 | 363 967 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 480 173 | 1 536 627 |
| Rörelseresultat | 613 379 | 669 853 |
| EBITDA | 1 243 739 | 1 300 213 |
| Resultat före skatt | 613 446 | 385 475 |
| Årets resultat | 481 644 | 306 209 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 630 360 | 630 360 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JAN Steel of Sweden AB
Översikt
JAN Steel of Sweden AB (org.nr 556889-8349) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Stenkullen. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 536 627 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (1 480 173 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 306 209 kr (19,9 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 683 104 kr och det egna kapitalet 363 967 kr (soliditet 2,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.