Två Levendes ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 299 718 | 3 532 388 | 2 323 807 | 2 506 923 | 1 052 822 | 2 081 289 | 2 717 774 |
| Summa anläggningstillgångar | 650 962 | 1 495 972 | 1 988 557 | 1 876 306 | 3 804 944 | 3 777 441 | 3 956 609 |
| Summa tillgångar | 2 950 680 | 5 028 360 | 4 312 364 | 4 383 229 | 4 857 766 | 5 858 730 | 6 674 383 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 146 997 | 1 332 052 | 962 748 | 871 314 | 1 042 217 | 1 180 633 | 955 751 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 146 997 | 1 592 052 | 1 222 748 | 1 131 314 | 1 442 217 | 1 580 633 | 955 751 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 578 304 | 632 625 | 653 308 | 762 299 | 983 633 | 1 112 548 | 1 440 535 |
| Summa eget kapital | 2 803 683 | 3 436 308 | 3 089 616 | 3 251 915 | 3 415 549 | 4 278 097 | 5 718 632 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 4 305 000 | 4 521 000 | 4 869 000 | 5 368 000 | 6 027 000 | 6 495 000 | 6 740 000 |
| Rörelseresultat | 744 338 | 950 488 | 768 064 | 963 846 | 1 258 763 | 1 613 328 | 1 627 963 |
| EBITDA | 856 989 | 1 032 144 | 873 224 | 1 076 098 | 1 376 719 | 1 651 203 | 1 737 450 |
| Resultat före skatt | 741 700 | 807 805 | 834 185 | 964 601 | 1 269 266 | 1 451 302 | 1 821 894 |
| Årets resultat | 578 304 | 632 625 | 653 308 | 762 299 | 983 633 | 1 112 548 | 1 440 535 |
| Personalkostnader | 1 686 466 | 1 625 663 | 1 943 300 | 2 009 591 | 2 254 937 | 2 374 241 | 2 437 712 |
| Avskrivningar | 112 651 | 81 656 | 105 160 | 112 252 | 117 956 | 37 875 | 109 487 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 4 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 600 000 | 820 000 | 250 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Två Levendes AB
Översikt
Två Levendes AB (org.nr 556653-2973) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2003 och har funnits i 22 år. Säte enligt registret: Frösön. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 740 000 kr, vilket är 3,8 % mer än året innan (6 495 000 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 1 440 535 kr (21,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 123 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 6 674 383 kr och det egna kapitalet 5 718 632 kr (soliditet 85,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.