MOAB Entreprenad AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 542 021 | 4 085 936 | 3 092 693 | 2 577 852 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 488 130 | 22 458 179 | 19 592 280 | 20 131 870 |
| Summa tillgångar | 25 030 151 | 26 544 115 | 22 684 973 | 22 709 722 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 6 591 439 | 6 412 898 | 6 327 781 | 6 147 123 |
| Långfristiga skulder | 9 335 376 | 10 462 251 | 7 055 990 | 6 677 385 |
| Summa skulder | 18 876 815 | 20 075 149 | 15 383 771 | 14 824 508 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 805 898 | 815 631 | 832 236 | 584 012 |
| Summa eget kapital | 6 153 336 | 6 468 966 | 7 301 202 | 7 885 214 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 24 964 000 | 20 966 000 | 19 472 000 | 19 089 000 |
| Rörelseresultat | 3 146 902 | 2 085 409 | 543 659 | 1 214 724 |
| EBITDA | 5 697 458 | 4 552 059 | 3 794 558 | 4 152 405 |
| Resultat före skatt | 1 032 337 | 1 035 888 | 1 059 559 | 750 769 |
| Årets resultat | 805 898 | 815 631 | 832 236 | 584 012 |
| Personalkostnader | 7 973 300 | 7 169 112 | 7 018 449 | 6 392 453 |
| Avskrivningar | 2 550 556 | 2 466 650 | 3 250 899 | 2 937 681 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 15 | 12 | 11 | 12 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MOAB Entreprenad Aktiebolag
Översikt
MOAB Entreprenad Aktiebolag (org.nr 556636-0433) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2002 och har funnits i 23 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 19 089 000 kr, vilket är 2,0 % mindre än året innan (19 472 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 584 012 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 12 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 1 590 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 22 709 722 kr och det egna kapitalet 7 885 214 kr (soliditet 34,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.