Containerhandel CARU ABAktiv

556480-0596AktiebolagRegistrerat 1994VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

56 124 000 kr−9,9%
Omsättning 2024/25
−9,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2024/25
020 mn40 mn60 mn80 mn2023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn60 mn2023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
2023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar25 185 99628 559 111
Summa anläggningstillgångar32 008 15528 448 882
Summa tillgångar57 194 15157 007 993
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder7 692 5855 036 787
Långfristiga skulder——
Summa skulder23 572 71219 299 914
Aktiekapital100 000100 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)13 093 69412 086 640
Summa eget kapital33 621 43937 708 079
Resultaträkning
Nettoomsättning62 325 00056 124 000
Rörelseresultat14 226 67813 507 903
EBITDA18 667 58318 617 695
Resultat före skatt16 560 82615 276 473
Årets resultat13 093 69412 086 640
Personalkostnader5 965 9816 507 029
Avskrivningar4 440 9055 109 792
Övriga nyckeltal
Anställda108
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Containerhandel CARU AB

Översikt

Containerhandel CARU AB (org.nr 556480-0596) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1994 och har funnits i 32 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 56 124 000 kr, vilket är 9,9 % mindre än året innan (62 325 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 12 086 640 kr (21,5 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 7 015 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 57 007 993 kr och det egna kapitalet 37 708 079 kr (soliditet 66,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag