Göteborgs Brandservice AktiebolagAktiv

556340-5611AktiebolagRegistrerat 1988VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

81 035 000 kr+14,3%
Omsättning 2022/23
+10,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2022/23
025 mn50 mn75 mn100 mn2019/202020/212021/222022/23

Nyckeltal

2022/23
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn2019/202020/212021/222022/23
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
2019/202020/212021/222022/23
Nettoomsättning60 673 00063 497 00070 921 00081 035 000
Årets resultat2 602 1042 964 4782 433 4713 003 112
Balanserat resultat————
Summa tillgångar24 529 44728 393 12130 918 35936 883 006
Summa skulder18 233 30721 132 50423 224 27028 185 806
Summa eget kapital6 296 1407 260 6177 694 0898 697 200
Anställda44444754

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Göteborgs Brandservice Aktiebolag

Översikt

Göteborgs Brandservice Aktiebolag (org.nr 556340-5611) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 1988 och har funnits i 38 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 81 035 000 kr, vilket är 14,3 % mer än året innan (70 921 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 3 003 112 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 54 (året innan: 47). Nettoomsättningen per anställd var 1 500 648 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 36 883 006 kr och det egna kapitalet 8 697 200 kr (soliditet 23,6 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.