Pontus Andrén ABAktiv

559503-4173AktiebolagRegistrerat 2024NYKÖPING

Finansiell översikt

810 561 kr
Omsättning 2025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2025
2025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar396 168
Summa anläggningstillgångar1 270 464
Summa tillgångar1 666 632
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder69 735
Långfristiga skulder1 250 000
Summa skulder1 319 735
Aktiekapital25 000
Balanserat resultat—
Årets resultat (eget kapital)321 897
Summa eget kapital346 897
Resultaträkning
Nettoomsättning810 561
Rörelseresultat422 523
EBITDA489 389
Resultat före skatt405 364
Årets resultat321 897
Personalkostnader249 545
Avskrivningar66 866
Övriga nyckeltal
Anställda1
Föreslagen utdelning300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Pontus Andrén AB

Översikt

Pontus Andrén AB (org.nr 559503-4173) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024. Säte enligt registret: Nyköping. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 810 561 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 321 897 kr (39,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 810 561 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 666 632 kr och det egna kapitalet 346 897 kr (soliditet 20,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag