Rua Hospitality ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2025 | 2026 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 719 619 | 531 690 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 719 619 | 531 690 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 201 198 | 144 320 |
| Långfristiga skulder | 9 815 | 5 815 |
| Summa skulder | 311 013 | 150 135 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 383 606 | 72 949 |
| Summa eget kapital | 408 606 | 381 555 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 786 000 | 707 000 |
| Rörelseresultat | 584 922 | −4 020 |
| Resultat före skatt | 484 922 | 96 117 |
| Årets resultat | 383 606 | 72 949 |
| Personalkostnader | 130 941 | 556 517 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rua Hospitality AB
Översikt
Rua Hospitality AB (org.nr 559492-1602) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 707 000 kr, vilket är 10,1 % mindre än året innan (786 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 72 949 kr (10,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 707 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 531 690 kr och det egna kapitalet 381 555 kr (soliditet 71,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.