Innerstadsmäkleri Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 3 500 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2025
| 2025 | |
|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |
| Summa omsättningstillgångar | 9 989 459 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 793 788 |
| Summa tillgångar | 15 783 247 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |
| Kortfristiga skulder | 10 811 172 |
| Långfristiga skulder | 1 300 000 |
| Summa skulder | 12 111 172 |
| Aktiekapital | 25 200 |
| Balanserat resultat | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 646 875 |
| Summa eget kapital | 3 672 075 |
| Resultaträkning | |
| Nettoomsättning | 19 047 000 |
| Rörelseresultat | −1 866 335 |
| EBITDA | −1 756 931 |
| Resultat före skatt | 4 664 618 |
| Årets resultat | 3 646 875 |
| Personalkostnader | 9 112 159 |
| Avskrivningar | 109 404 |
| Övriga nyckeltal | |
| Anställda | 8 |
| Föreslagen utdelning | 3 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Innerstadsmäkleri Malmö AB
Översikt
Innerstadsmäkleri Malmö AB (org.nr 559492-0141) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Malmö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 047 000 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 646 875 kr (19,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 2 380 875 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 783 247 kr och det egna kapitalet 3 672 075 kr (soliditet 23,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.