FDFönster ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 102 022 | 1 510 166 |
| Summa anläggningstillgångar | 34 622 | 57 194 |
| Summa tillgångar | 1 136 644 | 1 567 360 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 577 317 | 790 479 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 577 317 | 790 479 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 534 327 | 217 554 |
| Summa eget kapital | 559 327 | 776 881 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 934 000 | 11 454 000 |
| Rörelseresultat | 676 159 | 281 075 |
| EBITDA | 684 815 | 291 120 |
| Resultat före skatt | 676 184 | 283 387 |
| Årets resultat | 534 327 | 217 554 |
| Personalkostnader | 1 132 275 | 2 983 059 |
| Avskrivningar | 8 656 | 10 045 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: FDFönster AB
Översikt
FDFönster AB (org.nr 559491-9291) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Täby. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 454 000 kr, vilket är 191 % mer än året innan (3 934 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 217 554 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 863 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 567 360 kr och det egna kapitalet 776 881 kr (soliditet 49,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.