Nimmu Scandinavia ABAktiv

559486-2236AktiebolagRegistrerat 2024NORRTÄLJE

Finansiell översikt

1 965 000 kr+538,9%
Omsättning 2025
+538,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar517 9831 107 981
Summa anläggningstillgångar——
Summa tillgångar517 9831 107 981
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder78 483361 761
Långfristiga skulder400 000407 869
Summa skulder478 483859 630
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)14 500208 851
Summa eget kapital39 500248 351
Resultaträkning
Nettoomsättning307 5361 965 000
Rörelseresultat18 259383 536
Resultat före skatt18 259265 667
Årets resultat14 500208 851
Personalkostnader—424 602
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda—3
Föreslagen utdelning0—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Nimmu Scandinavia AB

Översikt

Nimmu Scandinavia AB (org.nr 559486-2236) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 965 000 kr, vilket är 539 % mer än året innan (307 536 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 208 851 kr (10,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 655 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 107 981 kr och det egna kapitalet 248 351 kr (soliditet 22,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i NORRTÄLJE