Fraktbåten i Roslagen ABAktiv

559480-9435AktiebolagRegistrerat 2024GRÄDDÖ

Finansiell översikt

1 211 586 kr+144,8%
Omsättning 2025
+144,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar344 794485 567
Summa anläggningstillgångar1 166 450998 706
Summa tillgångar1 511 2441 484 273
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder285 255140 454
Långfristiga skulder1 200 0001 200 000
Summa skulder1 485 2551 340 454
Aktiekapital25 20025 200
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)789117 830
Summa eget kapital25 989143 819
Resultaträkning
Nettoomsättning494 8491 211 586
Rörelseresultat29 245183 991
EBITDA196 989351 735
Resultat före skatt1 036148 315
Årets resultat789117 830
Personalkostnader——
Avskrivningar167 744167 744
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i GRÄDDÖ

Sammanfattning: Fraktbåten i Roslagen AB

Översikt

Fraktbåten i Roslagen AB (org.nr 559480-9435) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Gräddö. Bransch enligt SCB: icke reguljär sjötrafik över hav och kust av gods (SNI 50202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 211 586 kr, vilket är 145 % mer än året innan (494 849 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 117 830 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 484 273 kr och det egna kapitalet 143 819 kr (soliditet 9,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.