Stockholms Kronan T9 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 271 311 | 215 759 |
| Summa anläggningstillgångar | 78 402 816 | 77 999 092 |
| Summa tillgångar | 78 674 127 | 78 214 851 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 45 192 642 | 45 474 698 |
| Långfristiga skulder | 25 761 685 | 24 521 685 |
| Summa skulder | 70 976 611 | 70 056 867 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −327 484 | 460 468 |
| Summa eget kapital | 7 697 516 | 8 157 984 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 879 000 | 3 798 000 |
| Rörelseresultat | 1 082 480 | 2 367 102 |
| EBITDA | 1 317 986 | 2 770 826 |
| Resultat före skatt | −171 348 | 777 645 |
| Årets resultat | −327 484 | 460 468 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 235 506 | 403 724 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stockholms Kronan T9 AB
Översikt
Stockholms Kronan T9 AB (org.nr 559479-1997) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 798 000 kr, vilket är 102 % mer än året innan (1 879 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 460 468 kr (12,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 78 214 851 kr och det egna kapitalet 8 157 984 kr (soliditet 10,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.