Festspecialisten Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 453 396 | 317 996 |
| Summa anläggningstillgångar | 270 000 | 210 000 |
| Summa tillgångar | 723 396 | 527 996 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 263 010 | 413 897 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 263 010 | 413 897 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 435 386 | −346 287 |
| Summa eget kapital | 460 386 | 114 099 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 389 696 | 1 339 660 |
| Rörelseresultat | 551 461 | −342 846 |
| EBITDA | 581 461 | −282 846 |
| Resultat före skatt | 551 250 | −346 287 |
| Årets resultat | 435 386 | −346 287 |
| Personalkostnader | 232 249 | 476 862 |
| Avskrivningar | 30 000 | 60 000 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Festspecialisten Sverige AB
Översikt
Festspecialisten Sverige AB (org.nr 559478-7847) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: övrig fritids- och nöjesverksamhet (SNI 93290).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 339 660 kr, vilket är 3,6 % mindre än året innan (1 389 696 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 346 287 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 339 660 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 527 996 kr och det egna kapitalet 114 099 kr (soliditet 21,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.