Ryngmo Fastighetsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 511 012 | 582 944 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 47 264 |
| Summa tillgångar | 511 012 | 630 208 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 105 104 | 130 212 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 105 104 | 130 212 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 380 908 | 294 088 |
| Summa eget kapital | 405 908 | 499 996 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 552 904 | 1 350 144 |
| Rörelseresultat | 479 902 | 372 004 |
| EBITDA | — | 383 820 |
| Resultat före skatt | 479 895 | 370 715 |
| Årets resultat | 380 908 | 294 088 |
| Personalkostnader | — | 1 100 |
| Avskrivningar | — | 11 816 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | 200 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ryngmo Fastighetsservice AB
Översikt
Ryngmo Fastighetsservice AB (org.nr 559476-8177) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Almunge.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 350 144 kr, vilket är 13,1 % mindre än året innan (1 552 904 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 294 088 kr (21,8 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 630 208 kr och det egna kapitalet 499 996 kr (soliditet 79,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.