Mälardalens Gröna Handen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 294 790 | 459 632 |
| Summa anläggningstillgångar | 98 603 | 114 837 |
| Summa tillgångar | 393 393 | 574 469 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 134 010 | 131 782 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 134 010 | 131 782 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 234 383 | 183 304 |
| Summa eget kapital | 259 383 | 442 687 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 560 561 | 671 452 |
| Rörelseresultat | 295 115 | 230 155 |
| EBITDA | 312 512 | 260 851 |
| Resultat före skatt | 295 175 | 230 714 |
| Årets resultat | 234 383 | 183 304 |
| Personalkostnader | 57 487 | 188 848 |
| Avskrivningar | 17 397 | 30 696 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mälardalens Gröna Handen AB
Översikt
Mälardalens Gröna Handen AB (org.nr 559474-7064) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Skogstorp. Bransch enligt SCB: skötsel och underhåll av grönytor (SNI 81300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 671 452 kr, vilket är 19,8 % mer än året innan (560 561 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 183 304 kr (27,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 671 452 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 574 469 kr och det egna kapitalet 442 687 kr (soliditet 77,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.