M76 VVS ABAktiv

559473-2058AktiebolagRegistrerat 2024UPPLANDS VÄSBY

Finansiell översikt

865 609 kr+87,6%
Omsättning 2025
+87,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen20242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 40 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar246 752296 481
Summa anläggningstillgångar——
Summa tillgångar246 752296 481
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder96 13073 784
Långfristiga skulder——
Summa skulder96 13073 784
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)125 62172 075
Summa eget kapital150 622222 697
Resultaträkning
Nettoomsättning461 387865 609
Rörelseresultat158 64991 695
Resultat före skatt158 68891 916
Årets resultat125 62172 075
Personalkostnader3 59033 670
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda01
Föreslagen utdelning—40 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: M76 VVS AB

Översikt

M76 VVS AB (org.nr 559473-2058) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Upplands Väsby. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 865 609 kr, vilket är 87,6 % mer än året innan (461 387 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 72 075 kr (8,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 865 609 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 296 481 kr och det egna kapitalet 222 697 kr (soliditet 75,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 40 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag