Inspire Move ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 44 340 | 30 594 |
| Summa anläggningstillgångar | 80 000 | 86 667 |
| Summa tillgångar | 124 340 | 117 261 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 6 477 | 22 426 |
| Långfristiga skulder | 194 842 | 233 377 |
| Summa skulder | 201 319 | 255 803 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −101 979 | −61 563 |
| Summa eget kapital | −76 979 | −138 542 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 99 086 | 882 865 |
| Rörelseresultat | −102 035 | −62 279 |
| EBITDA | −82 035 | −38 946 |
| Resultat före skatt | −101 979 | −61 563 |
| Årets resultat | −101 979 | −61 563 |
| Personalkostnader | 27 552 | 175 758 |
| Avskrivningar | 20 000 | 23 333 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Inspire Move AB
Översikt
Inspire Move AB (org.nr 559472-8072) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Angered. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 882 865 kr, vilket är 791 % mer än året innan (99 086 kr). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 61 563 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 882 865 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−138 542 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.