VG Dörrmontage ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 190 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 124 192 | 191 512 |
| Summa anläggningstillgångar | 107 717 | 166 893 |
| Summa tillgångar | 231 909 | 358 405 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 83 155 | 135 894 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 83 155 | 135 894 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 123 754 | 193 757 |
| Summa eget kapital | 148 754 | 222 511 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 494 000 | 1 664 000 |
| Rörelseresultat | 156 333 | 247 209 |
| EBITDA | 186 116 | 288 033 |
| Resultat före skatt | 156 349 | 247 222 |
| Årets resultat | 123 754 | 193 757 |
| Personalkostnader | 1 052 070 | 846 029 |
| Avskrivningar | 29 783 | 40 824 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 120 000 | 190 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VG Dörrmontage AB
Översikt
VG Dörrmontage AB (org.nr 559471-7885) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Skogås. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 664 000 kr, vilket är 11,4 % mer än året innan (1 494 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 193 757 kr (11,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 664 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 358 405 kr och det egna kapitalet 222 511 kr (soliditet 62,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 190 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.