SM Management & Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 198 791 | 181 865 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 74 532 |
| Summa tillgångar | 198 791 | 256 397 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 65 891 | 88 426 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 |
| Summa skulder | 65 891 | 88 426 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 107 900 | 35 071 |
| Summa eget kapital | 132 900 | 167 971 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 638 101 | 2 005 871 |
| Rörelseresultat | 136 367 | 48 036 |
| EBITDA | — | 61 503 |
| Resultat före skatt | 136 410 | 48 189 |
| Årets resultat | 107 900 | 35 071 |
| Personalkostnader | — | 113 951 |
| Avskrivningar | — | 13 467 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SM Management & Consulting AB
Översikt
SM Management & Consulting AB (org.nr 559470-3950) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2024 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: förvaltning i bostadsrättsföreningar (SNI 68204).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 005 871 kr, vilket är 214 % mer än året innan (638 101 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 35 071 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 005 871 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 256 397 kr och det egna kapitalet 167 971 kr (soliditet 65,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.