Tholérus Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 214 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 276 480 | 359 185 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 276 480 | 359 185 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 57 954 | 113 606 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 57 954 | 113 606 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 193 526 | 217 053 |
| Summa eget kapital | 218 526 | 245 579 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 260 000 | 285 000 |
| Rörelseresultat | 244 480 | 273 730 |
| Resultat före skatt | 244 480 | 273 698 |
| Årets resultat | 193 526 | 217 053 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | 190 000 | 214 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tholérus Invest AB
Översikt
Tholérus Invest AB (org.nr 559463-2019) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Tyresö.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 285 000 kr, vilket är 9,6 % mer än året innan (260 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 217 053 kr (76,2 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 359 185 kr och det egna kapitalet 245 579 kr (soliditet 68,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 214 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.