PM-Matservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 948 521 | 589 169 |
| Summa anläggningstillgångar | 224 452 | 168 452 |
| Summa tillgångar | 1 172 973 | 757 621 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 074 810 | 567 207 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 074 810 | 567 207 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 73 163 | 92 251 |
| Summa eget kapital | 98 163 | 190 414 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 464 829 | 1 641 598 |
| Rörelseresultat | 90 554 | 115 431 |
| EBITDA | 146 102 | 171 431 |
| Resultat före skatt | 92 145 | 116 101 |
| Årets resultat | 73 163 | 92 251 |
| Personalkostnader | 157 704 | 671 104 |
| Avskrivningar | 55 548 | 56 000 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PM-Matservice AB
Översikt
PM-Matservice AB (org.nr 559462-8363) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 641 598 kr, vilket är 12,1 % mer än året innan (1 464 829 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 92 251 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 820 799 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 757 621 kr och det egna kapitalet 190 414 kr (soliditet 25,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.