Falun Vreten Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 663 886 | 1 731 854 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 038 736 | 2 004 762 |
| Summa tillgångar | 2 702 622 | 3 736 616 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 307 542 | 460 101 |
| Långfristiga skulder | 1 929 870 | 2 811 270 |
| Summa skulder | 2 237 412 | 3 271 371 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 440 210 | 35 |
| Summa eget kapital | 465 210 | 465 245 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 647 000 | 1 210 000 |
| Rörelseresultat | 554 418 | 868 272 |
| EBITDA | 572 774 | 902 246 |
| Resultat före skatt | 554 418 | 35 |
| Årets resultat | 440 210 | 35 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 18 356 | 33 974 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Falun Vreten Fastighets AB
Översikt
Falun Vreten Fastighets AB (org.nr 559461-5386) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 210 000 kr, vilket är 87,0 % mer än året innan (647 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 35 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 736 616 kr och det egna kapitalet 465 245 kr (soliditet 12,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.