CarCon - Car Construct ABAktiv

559458-8005AktiebolagRegistrerat 2023KNIVSTA

Finansiell översikt

8 203 624 kr+83,2%
Omsättning 2025
+83,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar763 8982 269 295
Summa anläggningstillgångar312 400233 855
Summa tillgångar1 076 2982 503 150
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder591 9131 273 313
Långfristiga skulder—545 124
Summa skulder591 9131 818 437
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)−539 27931 925
Summa eget kapital484 385684 713
Resultaträkning
Nettoomsättning4 477 6158 203 624
Rörelseresultat−535 734101 215
EBITDA−455 405179 760
Resultat före skatt−539 27931 925
Årets resultat−539 27931 925
Personalkostnader1 505 0033 414 933
Avskrivningar80 32978 545
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: CarCon - Car Construct AB

Översikt

CarCon - Car Construct AB (org.nr 559458-8005) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Knivsta. Bransch enligt SCB: tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar (SNI 29200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 203 624 kr, vilket är 83,2 % mer än året innan (4 477 615 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 31 925 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 503 150 kr och det egna kapitalet 684 713 kr (soliditet 27,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.