Fluidic Lighting Göteborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | — | 133 339 | 57 588 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 100 000 | 100 000 |
| Summa tillgångar | — | 233 339 | 157 588 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | — | 85 320 | 84 279 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | — | 85 320 | 84 279 |
| Aktiekapital | — | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 123 019 | −64 710 |
| Summa eget kapital | — | 148 019 | 73 309 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | — | 196 600 | 205 098 |
| Rörelseresultat | 0 | 154 934 | −64 385 |
| Resultat före skatt | 0 | 154 934 | −64 710 |
| Årets resultat | 0 | 123 019 | −64 710 |
| Personalkostnader | — | 12 153 | 239 658 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fluidic Lighting Göteborg AB
Översikt
Fluidic Lighting Göteborg AB (org.nr 559457-7255) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: inredningsdesign (SNI 74130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 205 098 kr, vilket är 4,3 % mer än året innan (196 600 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 64 710 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 157 588 kr och det egna kapitalet 73 309 kr (soliditet 46,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.