Manta Systems ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 170 857 561 | 297 031 891 |
| Summa anläggningstillgångar | 19 671 093 | 57 661 839 |
| Summa tillgångar | 190 528 654 | 354 693 730 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 123 791 765 | 335 977 237 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 123 791 765 | 335 977 237 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −33 313 111 | −48 020 396 |
| Summa eget kapital | 66 736 889 | 18 716 493 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 124 554 000 | 201 825 000 |
| Rörelseresultat | −26 819 940 | −44 330 204 |
| EBITDA | −25 863 398 | −41 960 052 |
| Resultat före skatt | −33 313 111 | −48 020 396 |
| Årets resultat | −33 313 111 | −48 020 396 |
| Personalkostnader | 13 600 304 | 87 526 956 |
| Avskrivningar | 956 542 | 2 370 152 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 8 | 52 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Manta Systems AB
Översikt
Manta Systems AB (org.nr 559457-6604) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 201 825 000 kr, vilket är 62,0 % mer än året innan (124 554 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 48 020 396 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 52 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 3 881 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 354 693 730 kr och det egna kapitalet 18 716 493 kr (soliditet 5,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.