Hellerups Gård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 10 693 103 | 13 658 219 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 505 447 | 16 476 517 |
| Summa tillgångar | 25 198 550 | 30 134 736 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 269 154 | 2 362 484 |
| Långfristiga skulder | 16 040 779 | 16 454 036 |
| Summa skulder | 22 599 302 | 25 582 966 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 574 248 | 1 952 522 |
| Summa eget kapital | 2 599 248 | 4 551 770 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 22 567 000 | 23 571 000 |
| Rörelseresultat | 7 540 218 | 4 846 998 |
| EBITDA | 8 359 333 | 6 042 433 |
| Resultat före skatt | 3 242 155 | 2 422 290 |
| Årets resultat | 2 574 248 | 1 952 522 |
| Personalkostnader | 1 309 250 | 1 437 260 |
| Avskrivningar | 819 115 | 1 195 435 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 5 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hellerups Gård AB
Översikt
Hellerups Gård AB (org.nr 559457-4757) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Falkenberg. Bransch enligt SCB: mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras (SNI 01410).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 23 571 000 kr, vilket är 4,4 % mer än året innan (22 567 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 952 522 kr (8,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 3 928 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 30 134 736 kr och det egna kapitalet 4 551 770 kr (soliditet 15,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.