Hanis Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 650 202 | 1 179 846 |
| Summa anläggningstillgångar | 850 254 | 1 889 176 |
| Summa tillgångar | 1 500 456 | 3 069 022 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 896 038 | 1 042 018 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 860 042 |
| Summa skulder | 1 126 038 | 2 902 060 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 553 418 | −207 456 |
| Summa eget kapital | 374 418 | 166 962 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 9 516 000 | 10 546 000 |
| Rörelseresultat | 944 585 | −399 224 |
| EBITDA | 1 006 585 | −14 430 |
| Resultat före skatt | 700 417 | −201 220 |
| Årets resultat | 553 418 | −207 456 |
| Personalkostnader | 2 829 570 | 4 677 210 |
| Avskrivningar | 62 000 | 384 794 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 10 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hanis Group AB
Översikt
Hanis Group AB (org.nr 559456-7439) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 546 000 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (9 516 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 207 456 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 15 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 703 067 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 069 022 kr och det egna kapitalet 166 962 kr (soliditet 5,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.