Scanfuels International ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 110 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 22 791 | 1 127 273 |
| Summa anläggningstillgångar | 250 000 | 171 000 |
| Summa tillgångar | 272 791 | 1 298 273 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 95 218 | 302 329 |
| Långfristiga skulder | 1 480 | 811 480 |
| Summa skulder | 96 698 | 1 113 809 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 151 093 | 128 371 |
| Summa eget kapital | 176 093 | 184 464 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 200 000 | 210 000 |
| Rörelseresultat | 190 388 | 161 638 |
| Resultat före skatt | 190 311 | 161 666 |
| Årets resultat | 151 093 | 128 371 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | 120 000 | 110 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Scanfuels International AB
Översikt
Scanfuels International AB (org.nr 559456-5458) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 210 000 kr, vilket är 5,0 % mer än året innan (200 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 128 371 kr (61,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 298 273 kr och det egna kapitalet 184 464 kr (soliditet 14,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 110 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.