G&M Måleri & Snickeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 95 168 | 208 385 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 27 067 |
| Summa tillgångar | 95 168 | 235 452 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 123 279 | 195 732 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 123 280 | 195 732 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −53 112 | 67 832 |
| Summa eget kapital | −28 112 | 39 720 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 089 000 | 1 591 000 |
| Rörelseresultat | −53 107 | 75 164 |
| EBITDA | — | 77 765 |
| Resultat före skatt | −53 112 | 75 210 |
| Årets resultat | −53 112 | 67 832 |
| Personalkostnader | 1 166 683 | 584 307 |
| Avskrivningar | — | 2 601 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: G&M Måleri & Snickeri AB
Översikt
G&M Måleri & Snickeri AB (org.nr 559454-9262) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 2 år. Säte enligt registret: Rönnäng. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 591 000 kr, vilket är 23,8 % mindre än året innan (2 089 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 67 832 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 591 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 235 452 kr och det egna kapitalet 39 720 kr (soliditet 16,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.