Maval Media ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 606 847 | 690 342 |
| Summa anläggningstillgångar | 76 787 | 0 |
| Summa tillgångar | 683 634 | 690 342 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 837 846 | 369 803 |
| Långfristiga skulder | −800 000 | −1 100 000 |
| Summa skulder | 37 846 | −730 197 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 620 788 | 774 752 |
| Summa eget kapital | 645 788 | 1 420 539 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 637 000 | 836 000 |
| Rörelseresultat | 783 704 | 976 620 |
| EBITDA | 808 552 | 1 000 178 |
| Resultat före skatt | 783 451 | 976 642 |
| Årets resultat | 620 788 | 774 752 |
| Personalkostnader | 969 591 | 365 846 |
| Avskrivningar | 24 848 | 23 558 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Maval Media AB
Översikt
Maval Media AB (org.nr 559452-7870) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 836 000 kr, vilket är 68,3 % mindre än året innan (2 637 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 774 752 kr (92,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 836 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 690 342 kr och det egna kapitalet 1 420 539 kr (soliditet 206 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.