Nedersta Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 866 528 | 272 933 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 303 905 |
| Summa tillgångar | 866 528 | 576 838 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 604 761 | 72 321 |
| Långfristiga skulder | — | 238 169 |
| Summa skulder | 604 761 | 310 490 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 236 767 | −108 219 |
| Summa eget kapital | 261 767 | 266 348 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 645 000 | 2 243 000 |
| Rörelseresultat | 298 616 | −104 033 |
| EBITDA | — | −66 438 |
| Resultat före skatt | 298 678 | −108 219 |
| Årets resultat | 236 767 | −108 219 |
| Personalkostnader | 608 079 | 540 012 |
| Avskrivningar | — | 37 595 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nedersta Bygg AB
Översikt
Nedersta Bygg AB (org.nr 559452-2947) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 243 000 kr, vilket är 38,5 % mindre än året innan (3 645 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 108 219 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 645 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 576 838 kr och det egna kapitalet 266 348 kr (soliditet 46,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.