Kapela Lillgård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 195 818 | 1 950 143 |
| Summa anläggningstillgångar | 287 811 | 295 192 |
| Summa tillgångar | 2 483 629 | 2 245 335 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 354 795 | 817 218 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 796 602 | 1 358 322 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 662 027 | 199 986 |
| Summa eget kapital | 687 027 | 887 013 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 495 000 | 1 199 000 |
| Rörelseresultat | 1 262 492 | 340 516 |
| EBITDA | 1 328 915 | 404 737 |
| Resultat före skatt | 833 270 | 251 218 |
| Årets resultat | 662 027 | 199 986 |
| Personalkostnader | 517 042 | 482 538 |
| Avskrivningar | 66 423 | 64 221 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kapela Lillgård AB
Översikt
Kapela Lillgård AB (org.nr 559448-0286) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Tranås. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 199 000 kr, vilket är 19,8 % mindre än året innan (1 495 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 199 986 kr (16,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 199 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 245 335 kr och det egna kapitalet 887 013 kr (soliditet 39,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.