BR ByggService ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 79 557 | 501 008 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 200 | 195 621 |
| Summa tillgångar | 108 757 | 696 629 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 60 541 | 223 795 |
| Långfristiga skulder | — | 168 316 |
| Summa skulder | 60 541 | 392 111 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 23 216 | 256 302 |
| Summa eget kapital | 48 216 | 304 518 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 710 000 | 2 375 000 |
| Rörelseresultat | 30 637 | 335 206 |
| EBITDA | 35 437 | 381 365 |
| Resultat före skatt | 30 728 | 335 053 |
| Årets resultat | 23 216 | 256 302 |
| Personalkostnader | 228 049 | 968 151 |
| Avskrivningar | 4 800 | 46 159 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 0 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BR ByggService AB
Översikt
BR ByggService AB (org.nr 559447-9809) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 375 000 kr, vilket är 235 % mer än året innan (710 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 256 302 kr (10,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 1 187 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 696 629 kr och det egna kapitalet 304 518 kr (soliditet 43,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.