T. M 2 MÅLERI ABAktiv

559447-9460AktiebolagRegistrerat 2023TYRESÖ

Finansiell översikt

1 356 000 kr+9,0%
Omsättning 2025
+9,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn20242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 220 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar473 360762 936
Summa anläggningstillgångar72 000130 500
Summa tillgångar545 360893 436
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder192 485255 145
Långfristiga skulder——
Summa skulder208 485284 145
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)311 875272 416
Summa eget kapital336 875609 291
Resultaträkning
Nettoomsättning1 244 0001 356 000
Rörelseresultat411 207355 771
EBITDA419 207370 271
Resultat före skatt395 314343 350
Årets resultat311 875272 416
Personalkostnader364 083519 722
Avskrivningar8 00014 500
Övriga nyckeltal
Anställda11
Föreslagen utdelning—220 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: T. M 2 MÅLERI AB

Översikt

T. M 2 MÅLERI AB (org.nr 559447-9460) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 356 000 kr, vilket är 9,0 % mer än året innan (1 244 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 272 416 kr (20,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 356 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 893 436 kr och det egna kapitalet 609 291 kr (soliditet 68,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 220 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag