Vehicle Visioneers ABAktiv

559447-6672AktiebolagRegistrerat 2023SPÅNGA

Finansiell översikt

1 459 000 kr
Omsättning 2024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2024

Utdelning

föreslagen
2024

Föreslagen utdelning 204 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2024
2024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar787 441
Summa anläggningstillgångar—
Summa tillgångar787 441
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder236 764
Långfristiga skulder—
Summa skulder236 764
Aktiekapital25 000
Balanserat resultat—
Årets resultat (eget kapital)525 677
Summa eget kapital550 677
Resultaträkning
Nettoomsättning1 459 000
Rörelseresultat662 491
Resultat före skatt662 149
Årets resultat525 677
Personalkostnader717 423
Avskrivningar—
Övriga nyckeltal
Anställda1
Föreslagen utdelning204 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Vehicle Visioneers AB

Översikt

Vehicle Visioneers AB (org.nr 559447-6672) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 459 000 kr. Årets resultat 2024 var en vinst på 525 677 kr (36,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 459 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 787 441 kr och det egna kapitalet 550 677 kr (soliditet 69,9 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 204 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag