Civilscon Mälardalen ABAktiv

559447-6326AktiebolagRegistrerat 2023FALUN

Finansiell översikt

5 895 000 kr+10,1%
Omsättning 2025/26
+49,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023/24–2025/26
02 mn4 mn6 mn2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2023/242024/252025/26

Utdelning

föreslagen
2025/26

Föreslagen utdelning 192 000 kr.

Historik
2025/26192 000 kr
2024/25270 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 546 6991 922 1331 716 700
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar1 546 6991 922 1331 716 700
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder746 068810 421670 272
Långfristiga skulder———
Summa skulder746 068810 421670 271
Aktiekapital100 000100 000100 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)700 631311 081204 717
Summa eget kapital800 6311 111 7121 046 429
Resultaträkning
Nettoomsättning2 657 0005 353 0005 895 000
Rörelseresultat885 752400 770271 592
Resultat före skatt885 581400 693266 541
Årets resultat700 631311 081204 717
Personalkostnader1 199 2423 084 1963 983 377
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda146
Föreslagen utdelning—270 000192 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Civilscon Mälardalen AB

Översikt

Civilscon Mälardalen AB (org.nr 559447-6326) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 895 000 kr, vilket är 10,1 % mer än året innan (5 353 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 49,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 204 717 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 6 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 982 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 716 700 kr och det egna kapitalet 1 046 429 kr (soliditet 61,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 192 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag