Mjörnbo Cafe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 168 048 | 328 989 |
| Summa anläggningstillgångar | 145 000 | 140 000 |
| Summa tillgångar | 313 048 | 468 989 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 23 516 | 35 101 |
| Långfristiga skulder | 384 003 | 390 911 |
| Summa skulder | 407 519 | 426 012 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −119 471 | 137 448 |
| Summa eget kapital | −94 471 | 42 977 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 905 709 | 942 670 |
| Rörelseresultat | −119 478 | 141 933 |
| EBITDA | −114 478 | 146 933 |
| Resultat före skatt | −119 471 | 142 085 |
| Årets resultat | −119 471 | 137 448 |
| Personalkostnader | 110 629 | 25 485 |
| Avskrivningar | 5 000 | 5 000 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mjörnbo Cafe AB
Översikt
Mjörnbo Cafe AB (org.nr 559447-3554) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Gråbo. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 942 670 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (905 709 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 137 448 kr (14,6 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 452 855 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 468 989 kr och det egna kapitalet 42 977 kr (soliditet 9,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.