Gunbo Trädgård och Hantverksmusteri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 36 165 | 141 701 | 142 413 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 36 165 | 141 701 | 142 413 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 6 005 | 37 422 | 28 850 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 6 005 | 37 422 | 28 850 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 160 | 74 119 | 9 285 |
| Summa eget kapital | 30 160 | 104 279 | 113 563 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 23 108 | 225 569 | 245 677 |
| Rörelseresultat | 6 496 | 93 316 | 11 921 |
| Resultat före skatt | 6 496 | 93 340 | 12 028 |
| Årets resultat | 5 160 | 74 119 | 9 285 |
| Personalkostnader | — | — | 5 200 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gunbo Trädgård och Hantverksmusteri AB
Översikt
Gunbo Trädgård och Hantverksmusteri AB (org.nr 559447-0147) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Ydre. Bransch enligt SCB: juice- och safttillverkning (SNI 10320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 245 677 kr, vilket är 8,9 % mer än året innan (225 569 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 226 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 9 285 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 142 413 kr och det egna kapitalet 113 563 kr (soliditet 79,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.