Hak1 Gislaved ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 554 981 | 532 494 |
| Summa anläggningstillgångar | 38 333 | 20 000 |
| Summa tillgångar | 593 314 | 552 494 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 392 318 | 242 054 |
| Långfristiga skulder | 26 983 | 0 |
| Summa skulder | 463 620 | 242 054 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 104 694 | 180 746 |
| Summa eget kapital | 129 694 | 310 440 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 904 000 | 2 076 000 |
| Rörelseresultat | 180 236 | 196 546 |
| EBITDA | 191 903 | 214 879 |
| Resultat före skatt | 132 955 | 236 946 |
| Årets resultat | 104 694 | 180 746 |
| Personalkostnader | 963 642 | 613 398 |
| Avskrivningar | 11 667 | 18 333 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hak1 Gislaved AB
Översikt
Hak1 Gislaved AB (org.nr 559446-6657) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Gislaved. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 076 000 kr, vilket är 28,5 % mindre än året innan (2 904 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 180 746 kr (8,7 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 452 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 552 494 kr och det egna kapitalet 310 440 kr (soliditet 56,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.