Polmans Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 115 954 | 3 237 212 | 2 172 494 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 115 954 | 3 237 212 | 2 172 494 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 1 838 576 | 2 825 688 | 1 400 309 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 1 913 576 | 2 900 688 | 1 575 309 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 177 378 | 134 146 | 260 661 |
| Summa eget kapital | 202 378 | 336 524 | 597 185 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 874 886 | 9 496 570 | 7 789 698 |
| Rörelseresultat | 299 295 | 221 728 | 991 112 |
| Resultat före skatt | 224 245 | 218 369 | 328 667 |
| Årets resultat | 177 378 | 134 146 | 260 661 |
| Personalkostnader | 653 419 | 2 510 276 | 1 223 819 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Polmans Sverige AB
Översikt
Polmans Sverige AB (org.nr 559444-8937) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 789 698 kr, vilket är 18,0 % mindre än året innan (9 496 570 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 64,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 260 661 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 7 789 698 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 172 494 kr och det egna kapitalet 597 185 kr (soliditet 27,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.