Horndalfastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 367 050 | 1 155 385 |
| Summa anläggningstillgångar | 15 231 095 | 5 012 102 |
| Summa tillgångar | 16 598 145 | 6 167 487 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 823 171 | 3 461 418 |
| Långfristiga skulder | 14 740 549 | 3 276 554 |
| Summa skulder | 16 563 720 | 6 737 972 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −9 303 330 | −13 594 910 |
| Summa eget kapital | 34 425 | −570 485 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 827 000 | 6 185 000 |
| Rörelseresultat | −9 028 470 | −12 683 310 |
| EBITDA | −1 522 847 | −2 820 925 |
| Resultat före skatt | −9 659 197 | −13 220 670 |
| Årets resultat | −9 303 330 | −13 594 910 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 7 505 623 | 9 862 385 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Horndalfastigheter AB
Översikt
Horndalfastigheter AB (org.nr 559439-9296) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Stenhamra. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 185 000 kr, vilket är 61,6 % mer än året innan (3 827 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 13 594 910 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−570 485 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.