PH rörsvets & entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 200 876 | 208 737 | 282 402 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 200 876 | 208 737 | 282 402 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 37 170 | 24 197 | 45 960 |
| Långfristiga skulder | 1 921 | 2 021 | 221 |
| Summa skulder | 80 091 | 67 218 | 87 181 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 95 785 | 20 734 | 53 702 |
| Summa eget kapital | 120 785 | 141 519 | 195 221 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 371 860 | 1 031 345 | 1 161 005 |
| Rörelseresultat | 162 684 | 29 829 | 72 785 |
| Resultat före skatt | 121 563 | 29 715 | 72 818 |
| Årets resultat | 95 785 | 20 734 | 53 702 |
| Personalkostnader | 114 593 | 575 840 | 632 063 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PH rörsvets & entreprenad AB
Översikt
PH rörsvets & entreprenad AB (org.nr 559438-0452) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Söderhamn. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 161 005 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (1 031 345 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 76,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 53 702 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 161 005 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 282 402 kr och det egna kapitalet 195 221 kr (soliditet 69,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.