Idun Medical AktiebolagAktiv

559437-5403AktiebolagRegistrerat 2023LIDINGÖ

Finansiell översikt

340 000 kr−46,1%
Omsättning 2025/26
−17,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar625 4921 264 8451 395 588
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar625 4921 264 8451 395 588
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder229 000397 857279 097
Långfristiga skulder———
Summa skulder229 000397 857279 097
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)371 492470 496249 503
Summa eget kapital396 492866 9881 116 491
Resultaträkning
Nettoomsättning502 000631 000340 000
Rörelseresultat468 379592 098282 105
Resultat före skatt468 367593 111315 198
Årets resultat371 492470 496249 503
Personalkostnader1 226015 600
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda———
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Idun Medical Aktiebolag

Översikt

Idun Medical Aktiebolag (org.nr 559437-5403) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Lidingö. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 340 000 kr, vilket är 46,1 % mindre än året innan (631 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 17,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 249 503 kr (73,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 395 588 kr och det egna kapitalet 1 116 491 kr (soliditet 80,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag